Blog o komputerach i Smartfonach
Komputery, Systemy operacyjne w szczególności Windows, Urządzenia mobilne, System Android i iOS.
ludzie w pracy na laptopach

Windows Defender czyli antywirus od Microsoftu

Konieczność korzystania z programów antywirusowych podkreślana jest dziś praktycznie na każdym kroku. Przypominają nam o tym nie tylko twórcy tego rodzaju oprogramowania, ale również banki (które potrafią uzależnić reklamację związaną z włamaniem na konto internetowe od posiadania odpowiedniego antywirusa), sklepy internetowe, czy instytucje publiczne pozwalające załatwiać różne sprawy przez Internet.

Do wyboru mamy cały szereg darmowych antywirusów, które jednak mają ograniczony zakres funkcjonalności, a często też czas działania, a także bardziej profesjonalne programy płatne. Osoby chcące w pełnym zakresie „ubezpieczyć” komputer przed złośliwym oprogramowaniem (choć, nie ma co ukrywać, stuprocentowej ochrony nie zapewni nam nic) potrafią wydać nawet kilkaset złotych na roczną licencję antywirusa. Tymczasem okazuje się, że Microsoft oferuje nam całkiem dobrą, a do tego darmową ochronę w postaci usługi Windows Defender.

Windows Defender w powszechnej świadomości nie figuruje jako pełnoprawny program antywirusowy. Postrzegany jest raczej jako dodatek do Windowsa, który co prawda ma w pewien sposób chronić komputer, jednak nie jest wystarczający. Jeszcze do niedawna można to było uznać za prawdę, jednak od pewnego czasu Microsoft przykłada do tego modułu swojego oprogramowania szczególną wagę, co skutkuje jego znacznym rozwojem i poprawą parametrów. Firma nie chwali się tym jednak powszechnie, co z pewnością jest na rękę producentom oprogramowania antywirusowego. Gdyby bowiem rozniosło się, że Windows Defender zapewnia wystarczającą ochronę większości komputerów, sprzedaż antywirusów spadłaby na łeb na szyję.

W niezależnych testach oprogramowania antywirusowego Windows Defender jeszcze do niedawna zdecydowanie przegrywał z najpopularniejszymi antywirusami. Jakiś czas temu sytuacja jednak uległa zmianie i różnice pomiędzy liderami zestawień a modułem od Microsoftu stały się znacznie mniejsze. Przykładowo, w testach przygotowywanych przez AV-Test, sprawdzających poziom ochrony zapewniany przez antywirusy, ich wpływ na szybkość pracy komputera oraz użyteczność i prostotę obsługi, w których komercyjne programy uzyskiwały nawet 18 punktów (czyli maksymalną ilość) Windows Defender jeszcze kilka lat temu uzyskiwał wynik w granicach 9,5-11,5 punktów. Obecnie jest to nawet 14-15,5 punktu. Różnicę in plus widać gołym okiem, choć nadal jest co poprawiać. Podkreślaną w testach zaletą Defendera jest fakt, że nie wysyła on zbyt wielu fałszywych alarmów, co zdarza się bardziej „profesjonalnym” programom i potrafi być uciążliwe dla użytkowników.

attack

Wszelkiego rodzaju testy nie mogą być oczywiście jedynym wyznacznikiem i nie warto im bezgranicznie ufać. Nawet bowiem te przeprowadzane naprawdę rzetelnie mogą rodzić pewne przekłamania. Jeśli jednak wskazują, że Windows Defender radzi sobie naprawdę dobrze, a przy tym cały czas się rozwija, coś musi być na rzeczy. Microsoft co prawda traktuje tę aplikację jako ochronę podstawową, jednak wydaje się, że jest to przesadzona skromność.

Istotną zaletą Defendera jest fakt, że jest on dostarczany jako część pakietu systemu operacyjnego, nie stanowi więc dodatkowego „obciążenia” dla komputera. Nie wpływa on również negatywnie na pracę innych programów. Jeden ze specjalistów z zakresu bezpieczeństwa przeglądarki Chrome twierdzi nawet, że Windows Defender to jedyny antywirus, który nie ma negatywnego wpływu na działanie tej przeglądarki. Rekomendacja ta nie pochodzi od laika, więc warto jej wierzyć.

Wobec powyższego, Windows Defender naprawdę zasługuje na uwagę jako program antywirusowy. Microsoft cały czas pracuje nad poprawą jego parametrów i ułatwianiem jego obsługi (która i tak jest już stosunkowo łatwa), można więc mieć nadzieję, że z każdą kolejną aktualizacją będzie on tylko lepszy. W najbliższym czasie pewnie nie wyprze on z rynku najpopularniejszych antywirusów, gdyż marketing robi swoje, jednak osoby znające jego zalety spokojnie mogą powierzyć mu ochronę swojego komputera. Jeśli bowiem dobrą ochronę można mieć za darmo, to po co płacić za dodatkowe programy?

Autorem artykułu jest firma Optima-MD z miasta Częstochowa oferująca profesjonalny pogwarancyjny serwis laptopów i urządzeń drukujących. Zapraszamy do odwiedzenia ich strony i skorzystania z usług.