Blog o komputerach i Smartfonach
Komputery, Systemy operacyjne w szczególności Windows, Urządzenia mobilne, System Android i iOS.
kobieta i pamięci masowe

2 najskuteczniejsze sposoby na zwiększenie pamięci wewnętrznej w smartfonie

Współczesne smartfony oferują funkcje nagrywania w rozdzielczości 4k, za ich pomocą możemy również robić zdjęcia i zapisywać je nawet do formatu RAW. Zapisując filmy lub zdjęcia można bardzo szybko zapełnić pamięć wewnętrzną, która cały czas nie powala na kolana, nawet najlepsze topowe smartfony mają góra 256 GB pamięci, co przy filmach 4k jest śmieszną wartością. Przedstawiamy kilka trików na zwolnienie pamięci w smartfonie bądź jej powiększenie.

Instalacja karty microSD

Pierwszą opcją jest instalacja dodatkowej karty, która rozszerzy możliwości pamięci wewnętrznej. Aktualnie standardem jest obsługa minimum 64 GB pamięci dodatkowej, topowe smartfony potrafią obsługiwać karty nawet o pojemności 2 TB. Z takim zapasem przestrzeni nie prędko zabraknie nam miejsca. Instalując kartę SD czasem musimy iść na kompromis, albowiem część smartfonów wyposażono w tzw. hybrydowe Dual SIM, co to oznacza? Producent oferuje możliwość umieszczenia w smartfonie dwóch kart SIM albo jednej karty SIM i kartę micro SD. Inaczej mówiąc, jedno złącze zazwyczaj zarezerwowane jest albo dla kart w formacie Nano SIM, albo też dla karty microSD. Wybór należy do użytkownika.

Osoby które dużo nagrywają filmów w 4k lub robią zdjęcia z zapisem do RAW, z pewnością wykorzystają Dual SIM do zamontowania karty SD. Kiedy już zamontujemy dodatkową kartę microSD możemy zdecydować się też na przeniesienie większych plików i aplikacji z pamięci wewnętrznej telefonu, na kartę microSD. Nie zawsze to rozwiązanie jest dobre, albowiem wystarczy, że podczas inicjowania systemu coś pójdzie nie tak, karta microSD nie zostanie prawidłowo zamontowana i problemy gotowe, dlatego ważne aplikacje, zawsze powinny być umieszczane w pamięci wewnętrznej telefonu.

elektronika

Przestrzeń dyskowa w chmurze

Drugim skutecznym sposobem na zwiększenie GB pod zapis dużych plików jest przestrzeń w chmurze. Aktualnie wielu producentów dostarcza pojemne dyski wirtualne, które można z powodzeniem wykorzystać. Do takich aplikacji należy popularne Google Drive, One Drive, Dropbox oraz wiele innych. Za sprawą menedżera plików możemy nawet ze swojego serwera zrobić wirtualny dysk, na którym będziemy zapisywali zdjęcia, filmy i inne pliki.

To rozwiązanie nie jest idealne, albowiem aby skutecznie z niego korzystać potrzebujemy szybkiego, stabilnego łącza internetowego, a ten typ połączenia gwarantuje jedynie komunikacja przez WiFi, ale w aplikacjach istnieje możliwość synchronizacji dysku/plików, tylko wtedy, gdy jesteśmy na połączeniu bezprzewodowym. Pozwoli to oszczędzić pakiety danych w telefonie. Oczywiście od każdej reguły są wyjątki, jeśli dysponujemy na przykład pakietem danych 100 GB i jesteśmy w zasięgu szybkiego Internetu LTE, możemy przesyłać pliki nawet na połączeniu komórkowym, mimo to zaleca się, aby synchronizacji dokonywać tylko na stałym łączu, jest to jedna z dobrych praktyk.